Historie petanque Tisk E-mail
Sobota, 01 prosinec 2007

Známá francouzská encyklopedie Le Petit Larousse podává tuto definici pétanque:
“Hra s koulemi pocházející z jižní Francie v níž je terčem dřevěná kulička, nazývaná prasátko a která se hraje na neupraveném terénu.”

Česká všeobecná encyklopedie Diderot definuje tuto hru takto:
“ Hra s těžkými kovovými koulemi házenými na jednu malou dřevěnou (tzv.prasátko).”
 První kamenné koule existovaly podle dochovaných nálezů v Turecku již 9000 let před naším letopočtem.Nic však nenasvědčuje tomu, že by byly používány ke hře, spíše byly používány k boji. Hrací koule byly nalezeny v Egyptě v jednom dětském sargofágu z roku 5200 před naším letopočtem, což spolu s dalšími důkazy vyvolává domněnku, že tuto hru znali i faraónové. Stopy po hrách s koulemi nalezneme ve starověkém Řecku, kde se za vlády Alexandra Velikého praktikoval vrh koulí. V tomto případě šlo o to vyvinout co největší sílu a dohodit kouli co nejdále. U Římanů byla síla nahrazena obratností. Podstatou hry již bylo hodit kouli co nejblíže k určitému cíli. S největší pravděpodobností to byli právě Římané, kteří tuto hru přenesli při dobývání Galie do jižní Francie do oblasti zvané Provence, zvláště do měst Massilia (dnes Marseille) kolem roku 600 před naším letopočtem a posléze do města Lugdunum (dnes Lyon).
Hra s koulemi se rozšířila na celé území Francie a v období středověku se stala velice populární. Nadšení pro tuto hru bylo tak veliké, že anglický král Eduard III., jakož i král Karel V. Moudrý, který přebíral nařízení Karla IV. Sličného, chtěli zakázat provozování této hry vojákům, kteří pro ni zanedbávali výcvik. Ve Francii se proti zákazu zdvihl takový odpor, že se král musel spokojit pouze s přísnou regulací hry. Navzdory dalším zákazům byl Rozvoj hry s koulemi nezadržitelný. Postupně vznikaly podle místních pravidel další disciplíny – Lyonnaise, la Rafle, Boule de Fort atd. Lékaři dokonce prokázali i příznivé účinky těchto her na zlepšování fyzické kondice. Nakonec sama šlechta lidu tuto hru odebrala. Tato situace trvala až do 4. Srpna 1789, kdy došlo ke zrušení šlechtických výsad a hráčská vášeň se vrátila tam kam patřila – k původním vlastníkům, prostým lidem.
První koule byly vyrobeny ze dřeva a pobity hřeby. Hráči hráli s takovou vášní, že mnohdy došlo ke zranění přihlížejících či kolemjdoucích, takže hra se přesunula do méně frekventovaných míst. Oficiální podobu dostává tento sport v Lyonském regionu a hra “Lyonnaise” se stává v roce 1850 sportem a dochází současně k založení první oficiální společnosti “Le Clos Jouve”. V roce 1906 je založena Lyonská a regionální federace, v roce 1933 Národní federace her s koulemi, která se v roce 1942 stala Francouzskou federací. Hra pétanque se zrodila z tzv. “Jeu Provencal” (Provensálská hra). Pravidla byla uzákoněna v roce 1927 a v roce 1945 vznikla Francouzská federace pétanque a provensálské hry – F. F. P. J. P. – (Fédération Francaise de Pétanque et Jeu Provencal). Pétanque tak nastoupil vítěznou cestu světem….

 
Joomla School Template by Joomlashack
School Joomla Templates and Joomla Tutorials