Výroba koulí Tisk E-mail
Sobota, 01 prosinec 2007

První ocelová koule byla vyrobena v roce 1927 ve městě St. Bonet le Chateau, kde se dnes nachází i muzeum pétanque a sídlí zde dva největší výrobci koulí OBUT a JB. Předchozí používané koule byly vyrobeny ze dřeva a pobity hřeby.

Prvním výrobcem byl Jean Blanc, který se svým přítelem Louisem Tarchierem vyrobil první kouli pro hru Lyonnaise a posléze i pro pétanque. Nechal si tuto myšlenku patentovat, založil firmu JB, která patří dodnes k významným výrobcům koulí. Mezitím se objevily i další značky jako např. Intégrale, MS pétanque, La boule noire, La boule bleue…

 

vyrobk01.jpg
 

 

Výroba koulí se provádí na zařízení, které je dosti nákladné. Nejprve se odříznou z ocelového válce o průměru 80-100 mm malé válečky zvané “lopins”. Tyto válečky se zahřejí na teplotu přes 1000 C a vylisují do tvaru disku a poté do polokulovité formy (misky). Následuje vnitřní dekarbonizace výlisků, sražení hran na úhel 45 kvůli dokonalému proniknutí sváru do materiálu, svážení dvou výlisků stejné hmotnosti, osoustružení na dokonalou kulovou formu, leštění kvůli odstranění veškerých rýh, vyvážení každé koule ve rtuťové lázni, roztřídění koulí podle váhy do sad po třech, frézování drážek, vyražení tovární značky, váhy, sériového čísla. Poté následuje tepelná úprava. Normální ocelové kole jsou zahřáty pouze na teplotu 850 C . koule z nerez oceli jsou však vystaveny teplotě 960 C. Ty první jsou dále ponořeny do chemicky slané vody, ty druhé do olejové lázně. Pak jsou znovu “osmahnuty”. To znamená, že jsou znovu vystaveny vysoké teplotě. Při 360 C získávají světle modrou barvu, při 450 C modrofialovou a při 520 C a to je ta nejvyšší třída, koule černají. Tato etapa je rozhodující nejen pro výslednou barvu koulí, ale také pro jejich tvrdost.

Koule procházejí celou řadou testů. Například při testování kvality spoje jsou koule vystřelovány na velmi tvrdý kovový povrch silou až 10x větší než dosáhne lidská ruka!

Aktualizováno ( Středa, 21 květen 2008 )
 
Joomla School Template by Joomlashack
School Joomla Templates and Joomla Tutorials